lampsandco.pl

Instrukcja aplikacji tapet

Jak przygotować ścianę do położenia tapety?

W przypadku ściany nieposiadającej warstwy malarskiej, takiej jak płyty kartonowo-gipsowe, gładź gipsowa, tynk mineralny lub beton, zaleca się zastosowanie odpowiedniego środka gruntującego budowlanego lub kleju do tapet. W sytuacji, gdy ściana jest już pomalowana, konieczne jest dokładne umycie, odtłuszczenie, a następnie zagruntowanie przy użyciu kleju. Jeżeli ściana jest pokryta tapetą, konieczne jest usunięcie wszystkich warstw starej tapety, a następnie dokładne zagruntowanie powierzchni.

 

Jaki klej do tapet wybrać?

Do aplikacji tapet, można zastosować zarówno granulat do gruntowania ścian, jak i gotowy klej. W przypadku tapet flizelinowych oraz tapet na tkaninie poliestrowej zaleca się używanie kleju do tapet flizelinowych, na przykład Wallfix Heavy lub Flugger 377!. Osobiście zalecamy właśnie gotowe kleje - jest poprostu mniej zabawy. Należy dokładnie przestrzegać wskazówek i zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu kleju.

Protip

Aby zapobiec powstawaniu pęcherzyków powietrza, które czasem mogą pojawić się pod tapetą, po jej aplikacji na ścianę zaleca się skorzystanie z elastycznej rolki dociskowej, dobrym wyborem jest też plastikowa packa (choć trzeba bardziej uważać przy usuwaniu bąbelków). Dzięki niej można równomiernie wyrównać powierzchnię tapety, co przyczyni się do eliminacji ewentualnych niedoskonałości.

Jak położyć tapetę? Najważniejsze dobrze zacząć :)

Przed montażem zakupionej tapety na wymiar należy dokładnie sprawdzić wszystkie jej parametry i zgodność z zamówieniem (ilość brytów, wymiary, dopasowanie brytów)

1. Tapetę kładziemy z lewej do prawej strony. Rozpocznij proces tapetowania od starannego rozplanowania ułożenia otrzymanych brytów tapety na ścianie. Najlepiej ułożyć paski na podłodze, zby nie pomylić kolejności. Przed przystąpieniem do właściwego klejenia, niezbędne jest wyznaczenie pionu na ścianie przed położeniem pierwszego brytu.

2. Równomiernie rozprowadź cienką warstwę kleju na ścianie za pomocą wałka lub pędzla, dbając o to, aby klej nie wysechł przed nałożeniem tapety. Następnie umieść suche bryty tapety na nałożonym kleju. Polecam nałożenie kleju na pierwszy pas na szerokość pasa plus 20 cm, później na szerokość pasa. Oczywiście jeśli macie pomocnika jest o wiele łatwiej, jedna osoba nakłada klej, a druga pasy.

3. Pasy tapety kładź z góry ściany, tak aby jedna ze składanych jeszcze części swobodnie opadała w dół. Precyzyjnie dopasuj wzór do wcześniej przyklejonego brytu, pamiętając, że bryty zostały zaprojektowane tak, aby się ze sobą zgrały. Pierwszy pasek dopasuj do wcześniej wyznaczonej pionowej linii;)

4. Do dociskania brzegów łączonych brytów użyj elastycznej i miękkiej rolki dociskowej. To narzędzie pozwoli również usunąć ewentualne pęcherzyki powietrza, które mogą się pojawić pod tapetą.

5. Aby wyrównać tapetę, użyj ostrego nożyka do tapet, nacinając ją z precyzją. Nadmiar kleju usuń delikatnie wilgotną i czystą gąbką. Pamiętaj, aby zrobić to od razu po nałożeniu brytu, unikając wyschnięcia kleju na tapecie. Unikaj także wielokrotnego tarcia w tym samym miejscu i nie stosuj chemii do czyszczenia bo może uszkodzić powierzchnię tapety.

6. Po ułożeniu całej tapety pozwól, aby proces wysychania następował powoli przez kilka dni, unikając przyspieszania tego procesu.

 

Odradzamy przyklejanie tapety na powierzchnie chropowate, wszelkiego rodzaju tynki mineralne. Tapeta ma najlepszą przyczepność, gdy jest aplikowana na wygładzonej powierzchni.

Uwaga, tapety można przyklejać na ścianach dopiero po ok. 20 dniach od ostatniego malowania, w przeciwnym razie klej nie będzie tak mocny, jak powinien i tapeta może się lekko odklejać lub fałdować. Prosimy poczekać ok. 3 tygodni.

 

Czy do tapety dołączona jest instrukcja?

Do każdego zamówienia dołączamy papierową instrukcję montażu do części również kod QR do filmików instruktażowych

Nie wiesz jaka jest różnica pomiędzy tapetą fizelinową a poliestrową od Dekorillo?

Spodobała się Tobie tapeta marki Dekorillo? Nie dziwimy się mają dużo pięknych wzorów. Tylko teraz, którą wybrać hmm.. nie da się tu prosto odpowiedzieć, bo to kwestia indywidualna,to proste obejrzyj ten krótki materiał, a szybko znajdziesz odpowiedź. 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium