Oświetlenie w pokoju dziecka - dziewczynki i chłopca - jak prawidłowo je zaplanować?

34.jpg

Jako rodzice dobrze wiemy, że zawsze pojawia się moment, w którym musimy dobrać odpowiednie oświetlenie do pokoju dziecięcego. Wtedy zastanawiamy się, jakie to powinno być idealne oświetlenie do pokoju. Często uważamy, że jest ono czymś oczywistym. To tak powszechny element naszego domu, że rzadko zastanawiamy się nad wygodą, funkcjonalnością, bezpieczeństwem i osobowością, jaką wnosi do naszej przestrzeni. Pamiętajmy jednak, że w pokoju dziecięcym, dziecko będzie spędzać dużo czasu np. uczyć się, bawić, ale także będziemy w nim również sprzątać czy utulać dziecko do snu. Więc jakie światło powinniśmy kupić?

Aranżacje pokoju dziewczynki

Lampa wisząca i biurkowa Velvet Pink

Zastanawiając się jak oświetlić pokój dziecięcy, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych punktów:

  • podzielenie oświetlenia na pewne sekcje
  • różne barwy światła w pokoju
  • oświetlenie pokoju - nocne
  • oświetlenie główne powinno być wystarczająco mocne
  • lepiej wykorzystać więcej lamp o mniejszej mocy niż jednej o bardzo dużej

Jak oświetlić pokój dziecięcy, by był nie tylko funkcjonalny, ale i przyjazny?

Jako oświetlenie w pokoju dziecka potrzebujemy kilku różnych źródeł światła - w zależności od pełnionej funkcji. Zapotrzebowanie na oświetlenie w różnych miejscach, zmienia się wraz z wiekiem, dlatego bardzo ważne jest, aby właściwie planować, lub ewentualnie z czasem móc wprowadzić łatwe i niedrogie zmiany.

Planując oświetlenie do pokoju dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka różnych aspektów. Przede wszystkim warto podzielić pomieszczenie na kilka różnych sekcji, w zależności od ich funkcji. Pokój dziecięcy to nie tylko miejsce do spania czy odrabiania lekcji, ale także plac zabaw i miejsce spotkań z przyjaciółmi.

Aranżacje pokoju chłopca

Lampa wisząca Chmurki Mustard

W planie pokoju dziecięcego powinna znaleźć się sekcja sypialniana, gdzie znajdzie się lekkie i przyciemnione oświetlenie, sekcja naukowa, gdzie umieścimy odpowiednie światło do nauki oraz główne źródło światła, które przyda się podczas zabawy czy sprzątania.

Aranżacje z lampką dziecięcą

Lampa Velvet Brown

Wybór oświetlenia - wygląd, a praktyczność

Do wyboru mamy wszystkie kolory, kształty i wzory. To, co wybierzemy, zależy od płci i upodobań naszych dzieci. Oczywistym jest, że to co spodoba się naszej córce - niekoniecznie przypadnie do gustu naszemu synowi, dlatego warto podczas wyboru obudowy oświetlenia wziąć ich zdanie pod uwagę. W tym miejscu należy także pamiętać, że to co spodoba się nam, niekoniecznie będzie pasowało naszym dzieciom, a przecież to ich miejsce na ziemi.

Aranżacje pokoju dla chłopca

Lampa wisząca i nocna City Transport

Poza wyglądem najistotniejsze jest, jakie wybierzemy źródła światła, ich barwę i moc, a to już raczej naszych dzieci nie interesuje - dlatego my rodzice skupmy się na tym aspekcie, a wybór wyglądu pozostawmy dzieciom.

Oświetlenie do pokoju górne, które pozostanie niezmienione, można wybrać raz i postawić na ciekawe rozwiązania w postaci drobnych akcentów jak lampka nocna, lampa stojąca czy lampka na biurko. Dlatego, że zawsze wygodniej i lepiej jest wybrać kilka źródeł światła niż tylko jedno podstawowe.

pokój dziecka - aranżacje

Lampa wisząca, nocna i podłogowa Grey Stars

Na rynku jest ogromny wybór oświetlenia do pokoju dziecięcego, skierowany do najmłodszych jak i do tych trochę starszych. Najważniejszym elementem oświetlenia w pokoju dziecięcym jest górne światło. Musi być optymalnie rozprowadzone w całym pomieszczeniu. Odpowiednie są zarówno równoległe lampy halogenowe lub żyrandole, jak i lampy sufitowe, instalowane w centralnym punkcie pomieszczenia. Do wyboru mamy lampy neutralne w postaci halogenów lub paneli lub proste lampy wiszące dla dzieci.

Aranżacje pokoju dla dziecka

Lampa wisząca Chmurki Mint

W przypadku małego dziecka możemy oczywiście postawić na stworzenie bajkowej krainy dla dzieci i zastąpić ją, gdy dziecko dorośnie. W tym miejscu skupmy się na oryginalnych rozwiązaniach. Świetnie sprawdzą się lampki z ulubionymi postaciami z bajek naszych dzieci lub związane z ich rozwijającymi się zainteresowaniami, będzie to z pewnością dusza pokoju dziecięcego. Oczywiście wszędzie możemy zastosować neutralny rodzaj lamp i ożywić pomieszczenie dodatkami. Nie zapominajmy jednak o funkcji światła w pokoju dziecięcym. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych wzorów, więc z łatwością znajdziesz to, co spodoba się Twojemu dziecku.

Dokonując wyboru, pamiętaj o doborze odpowiedniej mocy oświetlenia. W przypadku lamp z wymiennym źródłem światła nie mamy problemu, ponieważ sami je wybieramy. Wybierając lampy ze zintegrowanym źródłem światła, sprawdź jego moc i barwę światła oraz zastanów się, czy wystarczy do jego funkcji. Tworząc oświetlenie, należy upewnić się, że światło i wystrój wnętrza są ze sobą zgodne. Pokoje tematyczne wyglądają pięknie, z oświetleniem dopasowanym do dekoracji.

Oświetlenie pokoju dziecięcego - lampka nocna

Główne źródło światła w pokoju dziecięcym powinno być mocne, jednak tuż przed snem może się ono okazać za mocne. Z pewnością będzie bardziej przeszkadzać niż pomagać wieczorami. Interesującym projektem może być wybór źródła światła z możliwością regulowania mocy świecenia. Umieszczenie takiego źródła na suficie (jako głównego światła w pokoju) pozwoli jednocześnie na maksymalne wykorzystanie mocy światła podczas zabawy, jak i z czasem, przed snem - przyciemnienie go i odpowiednie wyciszenie się. Takie rozwiązanie zapewni także pożądany odpoczynek dla zmęczonych oczu po całym dniu w mocnym świetle.

blossom pokój dziewczynki

Lampa Blossom

Ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowanie lampki nocnej z czujnikiem ruchu w pobliżu łóżka, która zapali się, gdy dziecko się obudzi i zgaśnie, gdy zaśnie, jest to przydatne rozwiązanie, gdy dziecko często budzi się w nocy by się napić lub pójść do toalety. Lampki z delikatną poświatą produkowane są w szerokim wariancie kolorystycznym, jak i wzorowo, że będą pasowały do wyspecjalizowanych preferencji zarówno chłopców jak i dziewczynek.

Ważną rolę odgrywa również funkcja światła w pokoju dziecka. Wyobraźnia dzieci jest często tak podstępna, że boją się zasnąć w ciemności. Warto więc zainwestować w lampki nocne tuż obok łóżka z małą mocą żarówki. Po włączeniu nie spowoduje, że silny błysk światła obudzi nasze dzieci z głębokiego snu, a jedynie delikatnie rozjaśni ciemność. Możemy zostawić takie światło na całą noc i nie musimy się martwić, że dziecko, które budzi się w środku nocy, wpadnie w panikę.

Lampka nocna Morskie Bąbelki


Oświetlenie miejsca do nauki

Z biegiem czasu oświetlenie nocne nie jest już tak ważne, za to do nauki zaczynamy potrzebować nowego, lepszego światła. Tutaj sprawdzi się zupełnie inny rodzaj oświetlenia.

Przede wszystkim należy ustawić biurko jak najbliżej okna, aby zapewnić dziecku jak najwięcej światła dziennego. Oczywiście szybko zapadający zmrok, szczególnie w okresie zimowym, wymusza na nas dodatkowe sztuczne światło. Najlepszym rozwiązaniem będą oczywiście dodatkowe lampki na biurku, które można regulować, aby ułatwić czytanie lub pisanie. W tym przypadku bardzo ważną rolę odgrywa również to, jaką barwę światła wybierzemy.

Lampy Chmurki Różowe i Musztardowe

Ważnym aspektem jest barwa oświetlenia, która wpływa na nasz nastrój. Kolor może działać zarówno usypiająco, jak i pobudzająco. W przypadku nauki zrezygnujmy z ciepłej barwy światła; sprzyja raczej odprężeniu niż koncentracji. Do nauki wybierzmy żarówki lub lampy, gdzie barwa światła będzie neutralna lub nawet zimna, one sprzyjają koncentracji. Taki kolor nie powoduje zmęczenia oczu, co jest bardzo ważne przy długim czytaniu lub pisaniu.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym do nauki musi być odpowiednio dostosowane i nie wolno nam o tym zapominać. Długa nauka przy źle dobranym oświetleniu może poważnie uszkodzić lub nadwyrężyć wrażliwy wzrok dziecka.


Oświetlenie w pokoju dziecka - moc kolorów

Jedyną funkcją lampy do pokoju dziecięcego nie jest barwa. Równie ważna jest jego funkcja dekoracyjna. Jeśli chcemy stworzyć ciekawą przestrzeń, która będzie sprzyjała zabawie, relaksowi czy spotkaniom w gronie przyjaciół, możemy spróbować nowoczesnych rozwiązań.

Lampa podłogowa Velvet Cream

Oświetlenie zmieniające kolor w pokoju dziecka może być świetnym pomysłem, aby uczynić go bardziej atrakcyjnym. Oprócz możliwości sterowania dowolnym kolorem dostępne są również różne odcienie bieli. Takie źródła światła można umieścić w lampkach stojących, ale także mogą sprawdzić się jako wiszące lampy dla dzieci.

Lampa wisząca i kinkiet Velvet Marsala

Oświetlenie sufitowe LED może mieć kolor ciepłobiały, biały w ciągu dnia lub biały zimny. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno do zabawy, jak i do nauki. Stworzenie takiego oświetlenia nie jest szczególnie skomplikowane i nie wymaga specjalnych umiejętności.

To także sposób na stworzenie oryginalnego wnętrza, które dzięki zróżnicowanej kolorystyce na długo nie znudzi się naszemu dziecku.

Odpowiednie oświetlenie pokoju dziecięcego jest bardzo ważne i mamy nadzieję, że artykuł pomógł w dokonaniu wyboru. Zwróciliśmy uwagę na wszystkie istotne aspekty. Pamiętajmy więc, że zarówno ilość, moc, jak i barwa światła są ważne, aby zapewnić dziecku warunki do zabawy, odpoczynku i nauki. Ważne jest także pamiętanie o tym, że pokój dziecka to jego świat, w którym będzie spędzał bardzo dużo czasu.

Lampa wiszaca i stojąca Blossom


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium